Yokitce je již třináct let a dožívá....dožívá ve své rodině - ve své smečce. S přibývajím věkem přicházejí  nemoci a neduhy a ani ta moje vitální a silná Yoko jich nebyla ušetřena. Aktuálně má za sebou několik náročných léčení a v posledku i operaci rakoviny mléčné žlázy, kterou s nezlomností jí vlastní zvládla i v tomto požehnaném věku skvěle.  

Asi nikdo z chovatelů nechce psát o nemocných a starých psech, protože zájemci o psa kupují malá roztomilá štěňata, poté všichni chtějí mít mladé a zdravé psy, pokud možné krásné a úspěšné a nechtějí myslet nebo domýšlet nic více.  Zabývat se nemocemi, stářím a dalšími již ne tak milými věcmi v chovu resp. držení psa patří ale neodmyslitelně k věci. Takže čtěte dále: Yoko je dnes v jejím věku téměř slepá, je hluchá, má ulámané a zkažené zuby, trpí inkontinencí moče i stolice, po mrtvičce má problémy s udržením rovnováhy, zcela jistě trpí nějakou formou demence a ano - je prolezlá rakovinou. Stručný výpis k nástinu reality. V reálu to znamená poměrně časté návštěvy na veterině, podávání léků a hlavně řadu omezení, co s ní nemůžete nebo naopak musíte dělat, protože by to Yoko nezvládla nebo by ji to přímo ohrozilo na životě. Ona i jen procházka je riziko, protože Yoko se ztratí i ve vyšší trávě na louce za domem, kam chodíme celé roky a jako slepá a značně dezorientovaná vůbec nenajde cestu domů. Často bloudí i na naší zahradě a já na ní vidím, že vůbec neví kam jít. Stáří je prostě mizerie. Ať u lidí nebo u zvířat. Yokše alespoň zůstala její proslavená chuť sežrat vše poživatelné i nepoživatelné a tak stále kráčí kolem domu velmi důstojným krokem, mohutná, široká, chlupatá a pátrá. Nezajímá ji již vůbec nic kromě žrádla. Vytrvale sleduje, zda někdo nezapomene zavřít vrátka, což často ověřuje tlapou, kvůli čemuž máme oškrabaná vrátka - neb její mysl je upřena k popelnici, která stojí za plotem. Pokud tvrdě někde na zahradě nespí a zaregistruje, že někdo přišel, tak příchozí lustruje - od přímých rodinných příslušníků a širší rodinné základny žebrá a vybírá desátky /oni to již nosí dobrovolně :-))/. U cizích se bojí - protože již nevidí a cítí cizí pach, zůstává stát bokem a vyštěkává. Pokud se však zadaří a vrátka z příchozích někdo nezavře správně, Yoko má pocit, že právě vyhrála v loterii. Popelnice je její. A ona je schopná se do ní nacpat úplně celá a olízat každičký zbyteček jídla z krabiček, plechovek, obalů....a to co jí nechutná, popřípadě nemůže pozřít, vyhazuje ven - asi tak v okruhu půl kilometru od popelnice.......díky jejímu vysokému věku však její trávicí trakt tyto nájezdy snáší velmi špatně a tak jsme již dvakrát byli na kapačkách na veterině. No ale upřímně: člověk se tam cítí dost trapně, když má jeho pes diagnózu: ohrožení na životě z důvodu přežrání.... 

Na závěr: Yoko je i ve vysokém věku pevným členem rodiny, je o ni řádně  pečováno a i když život je pro ni i pro nás teď složitější, myslím, že žije svůj psí důchod dobře. Věřím, že poznám, až přijde chvíle, kdy nebude chtít. Teď to určitě ještě není. :-)

 

YOKO STAR RADINIE

 Yoko je naše rozmazlená sebevědomá princeznička, která si je vědoma své krásy a mimořádnosti. Samotnou chůzí dá okamžitě každému znát, že přišla královna. Její ušlechtilou příslušnost vyzařuje již pouhé vznosné a hrdé držení šíje a těla. Yoko totiž pochází z ruské krevní linie (my si nìkdy tajně myslíme, že přímo carské..:-)), odkudž zdědila velmi mohutnou kostru a nesmírnì bohaté osrstění. A samozřejmě bezbřehou sebedůvěru. Yoko se už jako štěňátko ničeho nebála a plna životního optimismu se vždy vrhala do rùzných  krkolomných akcí. Tyto vlastnosti se samozřejmě výborně zúročují při výcviku, který Yoko přímo miluje. S nesmírným nasazením cvičí, stopuje, kouše a bojuje s figurantem a vlastně všechno dělá naplno. I ona má složeny různé výkonnostní zkoušky a nadále aktivně cvičí.

Yoko je také úspěšná a obětavá máma - psice, která se o svá štěňátka pečlivě stará. U štěňátek přestává být tolerantní ke smečce, ve které si jinak všichni rozumí. Několikrát jsme tedy byli svědky krátké a jasné výměny názorù, kdy Yoko zvědavce nekompromisně vyhnala. My tam samozřejmě můžeme a tak se u nás odchovaným štěňátkům dostává již od malička spoustu mazlení a lásky.  


logo

stáhnout mp3